Sveti Sava Bare B92

Bitka za škole – B92 počeo kod nas sa svojim fondom

Sjenica vesti

Sjenica-Bare-zaselak Vrbnica – Fond B92 sa donatorima i dobrim ljudima izvojevao je prvu bitku u okviru svoje nove akcije pod nazivom „Bitka za škole”. Na početku nove školske godine otvoreno je renovirano istureno odeljenje osnovne škole „Sveti Sava” u zaseoku Vrbnica, kod Sjenice.

Selo Bare - Djaci skole Vrbnica

Ovdašnjih šesnaest učenika i pet predškolaca tražilo je pre nekoliko meseci da im Fond B92 pomogne u rekonstrukciji oronule škole bez adekvatnih učionica, mokrog čvora i kotlarnice. Poslali zahtev i dobili pozitivan odgovor. Rečeno i realizovano. Nađeni su donatori i izvođači radova. Počela je rekonstrukcija i obuhvaćeni su radovi na učionicama, mokrom čvoru i kotlarnici. Vrednost posla iznosila je 30 hiljada evra.

Osnovna škola „Sveti Sava” ovom akcijom rešila je jedan problem u ovom zaseoku, ali ostao je ipak niz nevolja – ističe direktor škole Veroslav Radević i dodaje:

– Imamo još jedno izdvojeno odeljenje škole, u selu Crvsko gde je škola ostala bez krova jer se 2012. godine, kada je sneg prelazio visinu od metar i po, urušio krov. Deci iz Crvskog i okoline nastava se drži u jednoj od prodavnica koja je bila vlasništvo PIK „Pešter“. Ovdašnja deca nemaju ni adekvatne sportske terene. Ima tu niz problema koje treba rešiti ali i ako se nastavi ovako kako je počelo sa Fondom B92 i njegovim donatorima, možemo biti zadovoljni – kaže direktor Radević.

Sveti Sava Bare B92

Jedan od gorućih problema za mesnu zajednicu Bare, kojoj pripadaju zaseoci Vrbnica i Crvsko, jeste i put. Ovaj regionalni put vodi se kao asfaltiran, ali je stanje na terenu sasvim drugačije. Od ukupno 54 kilometara puta od Sjenice do granice sa Crnom Gorom i manastira Kumanica, koji se smatra srpskim Ostrogom, samo 17 kilometara je kakav takav asfalt dok je ostalo makadam. To je jedan od razloga što su se ljudi iz ove mesne zajednice godinama selili za Kragujevac, Kraljevo i druga mesta Srbije i bivše Jugoslavije.

U lokalnoj samoupravi opštine Sjenica kažu da su bezbroj puta aplicirali projektima na adresu nadležnog Ministarastva Vlade Srbije za asfaltiranje ovog putnog pravca, ali pozitivnog odgovora nije bilo. Prvi čovek opštine Sjenica Hazbo Mujević u nedavnom razgovoru sa predsednikom Upravnog odbora Fonda B92 Veranom Matićem istakao je taj problem i zatražio pomoć.

Potpredsednik opštine Sjenica, zadužen za putnu infrastrukturu u opštini Mića Kaličanin naglasio je da je ljut na Vladu Srbije što više pažnje ne poklanja ovom kraju i naročito mesnoj zajednici Bare gde su domaćinstva mahom staračka.

– Mi zimi imamo ogromne probleme, snežni nanosi su u ovom delu opštine svake godine preko dva metra. Sjenica je jedna od najsiromašnijih opština u Republici, a istovremeno i među najvećim po svojoj površini, ali i sa najoštrijim zimama koje nekad traju i po šest meseci. Ovde ljudi žive dosta teško. U proteklim godinama imamo porast samoubistava, što je porazno za nas kao društvo, ističe Kaličanin i dodaje da se mora hitno preduzeti nešto za opstanak i ostanak ljudi u ovom kraju i drugim delovima Sjeničko-pešterske visoravni. Od 600 kilometra puta koliko imamo na teritoriji opštine, svega 20 odsto je pod veoma lošim asfaltom, ostalo je makadam ili zemljani put – naglašava on.

Čitaj još:  Novogodišnji haos u Temi (Video)

Predsednik UO Fonda B92 Veran Matić u razgovoru sa predstavnicima lokalne vlasti Sjenice i direktorom škole rekao je da će pokušati, koliko je u njegovoj moći, da se nagomilani problemi ove siromašne opštine počnu što pre rešavati, kako bi ljudi ostali tu da žive. A o akciji „Bitka za škole“, koja je prvo sprovedena u zaseoku Vrbnica, Matić je istakao:

– Pravo na obrazovanje je osnovno pravo svakog deteta. Siguran sam da su porodice odlazile, između ostalog, jer roditelji nisu mogli da školuju svoju decu u normalnim uslovima. Nadam se da će obnova škole u Vrbnici pomoći, pre svega, da deca mogu da uče i rade u uslovima dostojnim čoveka, a zatim i da će bolji uslovi motivisati ljude da ostanu, izjavio je on prilikom nedavne posete školi.

Sjenicko Jezero - pogled sa Vidikovca - www.Sjenica.com

Donatori su bili ponosni što su pomogli obnovu ove škole. Veliko zadovoljstvo što je baš ovde pružena pomoć mališanima iskazala je predstavnica kompanije BIC Marija Pasuljević koja je, između ostalog, rekla:

– Naša saradnja sa Fondom B92 počela je prošle godine, kada smo se uključili u obnovu poplavljenih vrtića i osnovnih škola. Nastavljamo i ove godine u okviru jedne nove, izuzetno važne bitke – one za škole.

Akciju obnove ovog isturenog odeljenja u Vrbnici pomogli su još i Ministarstvo prosvete Vlade Srbije, kompanije Nordeus i DHL, kao i lokalna samouprava opštine Sjenica.

Veran Matić: Impresioniran sam požrtvovanošću učitelja, direktora škole i na prvom mestu đaka.

“Impresioniran sam, jer su u veoma teškim vremenskim uslovima i sa neprohodnim putevima, na 1300 metara nadmorske visine ne gube časove – prošle godine, uprkos oštroj zimi, samo jedan dan se nije išlo u škol”, rekao je direktor Fonda B92 Veran Matići i dodao:

“Ovo je prekrasan predeo, potpuno neiskorišćen, od manastira Kumanica do hrane koja je ovde sama po sebi organska. Imao sam priliku da obiđem i najlepši pogled u reginu, kanjon reke Uvac, koji pored ostalog krasi velika porodica beloglavog supa. Međutim, do prvog vidikovca može se stići jedino terenskim vozilima. Mislim da bi ovaj ekstremno lep kraj, sa ovim potencijalima, mogao da bude jedan od razvijenijih u Srbiji, a ne prostor koji je zapostavljen i zanemaren od centralnih vlasti.

Čitaj još:  Beloglavi sup Uroš Nejaki uskoro kod kuće

Sigurno da ima još važnih putnih pravaca koje treba graditi, ali ovi u okolini Sjenice treba da budu prioritet i zbog prekrasne prirode, jedinstvenih turističkih potencijala, distribucije vrhunskih prehrambenih proizvoda u druge delove zemlje i preko granice, a pre svega zbog želje lokalnog stanovništva da ostane na ovom prostoru bez obzira na surove vremenske prilike.

Sjenica nema ni porodilište a pripada teritorijalno-zdravstveno Užicu koje je predaleko i za žene koje se porađaju i za zdravstvenu negu beba. Neki od krajeva Sjeničko-pešterske visoravni koji su odumirali, „osveženi” su mladama iz Albanije. Meštani su mi objasnili da kada vidite okućnicu sa plastenikom, znajte da je u porodici Albanka iz Albanije, jer su one donele znanja o gajenju povrća u plastenicima. U jednom selu koje je bilo pred izumiranjem sa jednim ili dva deteta, sada, zahvaljujući tim brakovima, ima preko dvadesetoro dece, željnih znanja i boljih uslova u školama koje su devastirane, i puteva koji bi im pomogli da redovno idu na nastavu bez većih prepreka ionako surovih krajeva.”

Sadašnji i budući odlični đaci odelenja O.Š. „Sveti Sava“ iz Vrbnice kod Sjenice zahvalili su se Fondu B92 i donatorima priredbom u obnovljenim prostorijama svoje škole, na kojoj su izrecitovali i nesvakidašnju pesmu koju su, zajedno sa svojim učiteljima, napisali za ovu priliku:

ZVEZDA NAŠIH SNOVA

Na brdašcu malom

u sred lepog sela,

postoji odavno

naša škola bela.

Gradili je davno,

naši dede i oci.

Prva slova tu učili

svi njeni osnovci.

No, surovo vreme poče da je slama,

da zidove ruši, da joj krade nadu…

Strah obuze školu,

da će ostat’ sama.

Tada nešto sinu,

obasja je celu!

Posta stara škola, najlepša u selu!

Opet nešto sinu

otkloni joj setu!

Posta naša škola, najlepša na svetu!

Jedna zvezda mala,

nasmeši se samo.

Odlete visoko

i ostade tamo…

Na nebu iznad naše škole,

jedna nova zvezda sja,

Daćemo joj ime B92!

Pogledajte još:

Facebook komentari

One thought on “Bitka za škole – B92 počeo kod nas sa svojim fondom

Leave a Reply